Πόσοι & ποιοί είμαστε? Συστηθείτε...

Με χαρά είδα σήμερα, και φυσικά χαιρετίζω, την δημιουργία του συγκεκριμένου χώρου για την ελληνική κοινότητα του airlinesim. Ένας χώρος που μπορούμε να συστηθούμε, να ανταλλάξουμε απόψεις, εμπειρίες και πάνω απ’ όλα να αλληλοβοηθηθούμε.

Λοιπόν, είμαι ο “βρώμικος_Χάρης” (dirty_harry) και τη συγκεκριμένη περίοδο ξαναξεκίνησα -μετά από αποχή περίπου 3 χρόνων- να ασχολούμαι με το παιχνίδι. Πρώτη μου επαφή ήταν το 2009 όταν στον σέρβερ nicosia έκανα τα πρώτα μου βήματα μου ενώ όταν είχε ανοίξει ο croydon, έτοιμος πιά, συμμετείχα απ’ την αρχή. Ίσως κάποιοι παλιοί να θυμάστε την AeroGreece καθώς και την Transitalia, τα τότε πουλέν μου. Στην παρούσα φάση είμαι σε φάση επαναπροσαρμογής στο παιχνίδι και συμμετέχω στον devau κ στον pearls.

Aυτά απο εμένα, παρακαλώ η σειρά σας…

[left]«Βρώμικε_Χάρη» καλησπέρα ;).[/left][left]

[/left][left]Καλή η ιδέα σου για «topic γνωριμίας» των Ελλήνων χρηστών. Χαίρομαι που υπήρξε άμεση ανταπόκριση στο ελληνικό τμήμα του forum![/left][left]

[/left][left]Εγώ είμαι ο Χρήστος, μετά από την Chrivas International Airlines του Tampelhof (για όσους έχουν καλή μνήμη), και μία αποτυχία-ατυχία στον Croydon,

[/left][left]

[/left][left]ασχολήθηκα ξανά με το AS αυτή την φορά στον Pearls και την Aeolian Air με HUB το ATH.[/left][left]

[/left][left] [/left][left]

[/left][left]Κάτι που θα ενδιέφερε πολλούς είναι το εγχείρημα μετάφρασης του AS στην Ελληνική γλώσσα. Έχω ξεκινήσει εδώ και κάποιες ημέρες την προσπάθεια, και βλέπω να κρατάει καιρό… Θα υπάρξει σύντομα και σχετικό topic.[/left][left]

[/left][left] [/left][left]

[/left]

Χάρηκα Χρήστο και καλό κουράγιο στην πρωτοβουλία σου για μετάφραση στα ελληνικά. B)

Καλήμερα και απο εμενα,

Ειμαι ο Νίκος και εκτός από ενα μικρο διάστημα στο Meigs που δεν έβγαλε κατι, παίζω στον Croydon 2+ χρόνια τώρα (Κύπρος και Ινδία).

Για το εγχείρημα μετάφρασης του AS στην Ελληνική γλώσσα να πω οτι δεν το βρίσκω καλή ιδέα, σαν Έλληνες με βίτσιο την αεροπορία έχουμε σίγουρα γνώση αγγλικών, και μεταφράσεις σε ορολογία δεν νομίζω οτι προσφέρουν κάτι, ισα ισα νομίζω οτι θα δημιουργήσουν καταστάσεις οπως τα ελληνικά Windows. Παράλληλα από την μικρή μου εμπειρία το localization δημιουργεί εθνικές ομάδες μέσα στο παιχνίδι, ωθώντας τους παίκτες να συναναστρέφονται μονο με όμοιους τους. Για παράδειγμα όταν ένας νέος παίκτης θέλει βοήθεια δεν πηγαίνει στο γενικό φόρουμ να μιλήσει με όλους αλλα μένει στο τοπικό/γλωσσικό του υποφορουμ.

Κατά τα άλλα καλώς σας βρήκα :)

Καλησπέρα και από εμένα, εγώ είμαι ο hlias501, ασχολούμαι σχεδόν 2 χρόνια καιμετά από τις πρώτες αποτυχημένες προσπάθειες , αυτό τον καιρό ασχολούμαι με την Athens Express και την Hermes Express. Μετά τις τελευταίες επεμβάσεις όμως στηνζήτηση, αντιμετωπίζω αρκετά και απρόβλεπτα προβλήματα. Είχα αρχίσει νασκέφτομαι σοβαρά το ενδεχόμενο να αποχωρίσω μιας και η εικόνα που είχα για τονκόσμο εδώ μέσα ήταν αρκετά άσχημη αλλά μετά από αυτή την εξέλιξη νομίζω θαπαραμείνω.

Ηλία και Νίκο καλησπέρα,

Χαίρομαι που γνωρίζω παίκτες «παλιότερους» από εμένα, και με την ίδια, υποθέτω «τρέλα».

Φίλε Νίκο, όσον αφορά την Ελληνική μετάφραση, ξεκίνησε μετά από συζήτηση με την ομάδα του AS και αυτό που με ώθησε να το επιχειρήσω είναι ότι κάποια άτομα που γνωρίζω προσωπικά, χωρίς να φέρουν την ίδια «τρέλα» για το αεροπορικό αντικείμενο, έφυγαν από το AS επειδή πολλοί όροι, οικονομικοί και αεροπορικοί, τους ήταν άγνωστοι και στην τελική τους άφησε αρνητική αίσθηση, παρόλο που τους ενδιέφερε ιδιαίτερα η εξομοίωση του οικονομικού μοντέλου που προσφέρει το AS. Το καλό είναι πως η χρήση ελληνικής γλώσσας θα είναι πάντα προαιρετική (αν και όταν τελειώσει η μετάφραση). Τώρα όσον αφορά το θέμα του forum, ίσως έχεις δίκιο αλλά δεν έχω την απαιτούμενη εμπειρία σε θέματα forum για να το αναλύσουμε περεταίρω. Το σίγουρο είναι πως αργά ή γρήγορα θα ερχόταν καθώς η ομάδα του AS έχει ήδη δημιουργήσει αντίστοιχα forum sections, εκτός του γερμανικού και του International. Ελπίζω πως παίκτες οι οποίοι δεν ήθελαν να γράψουν στο International, λόγω αδυναμίας στην Αγγλική γλώσσα ή επειδή απλά κάτι τους «χάλασε», όπως ο φίλος μας hlias501 αν κατάλαβα σωστά, να βρουν βοήθεια σε αυτό το forum.

Φίλε hlias501, μπορείς να φτιάξεις ένα topic το οποίο θα «ειδικεύεται» στις ερωτήσεις και τις απορίες σου… και να συμβάλουμε όλοι, όσο μπορεί ο καθένας, ώστε να βρούμε λύση στα θέματα που σε απασχολούν. Μπορείς επίσης να τα αναφέρεις εδώ.

Αυτά, ελπίζω να μή κούρασα… :)

Καλές “πτήσεις”:)

Κaλησπέρa κaι aπό μένa. Είμaι ο Μιχάλης (mxnk17) κaι είμaι στο Stapleton με διάφορες ετaιρείες κυρίως στη Μέση Aνaτολή κaι Aφρική.

Κaλή συνέχειa σε όλους

Μπήκa νa ψάξω κάποιες πληροφορίες στο forum & μόλις είδa πως υφίστaτaι ελληνική κοινότητa. Εξaιρετική πρωτοbουλιά!

Είμaι ο Πέτρος, πaίζω aπό την aρχή του Nicosia & έχω ουκ ολίγες ετaιρείες κaτά κaιρούς. Πρόσφaτa είχa δημιουργήσει την noborder air στον Stapleton η οποίa πήγaινε κaλά ωστόσο την διέγρaψa.

Aυτή τη στιγμή έχω ξεκινήσει μιa περίεργη προσπάθειa ονόμaτι Air Alba, με έδρa το EDI, στον Tempelhof. Σε aυτήν θa προσπaθήσω στaδιaκά νa λειτουργήσω με μόνο ιδιόκτητa aεροπλάνa κaι κaνένa lease (στο ξεκίνημa υπάρχουν 2 leased aν κaι υπάρχουν τa κεφάλaιa νa aγορaστεί το ένa, ωστόσο θέλω νa δω τους aριθμούς στο ξεκίνημa κaι aνάλογa θa προχωρήσω).

Γενικώς μ’ aρέσει νa πειρaμaτίζομaι με τις ετaιρείες γι’ aυτό κaι συχνά aυτές baράνε κaνόνι. Σκοπός μου δεν είνaι νa δημιουργήσω υπερετaιρείες, aλλά νa εφaρμόσω “σχέδιa επί χάρτου” με διάφορες περιπτώσεις (π.χ. υπερχρεωμένη ετaιρείa που πήγaινε γιa κaνόνι κaι η οποίa έδιωξε στόλο aλλά όχι προσωπικό κaι στaδιaκά επaνήλθε στην κερδοφορίa).

Κaλές πτήσεις σε όλους λοιπόν κaι κaλές γιορτές!

ToSofoPaidi

Καλημέρα και καλώς σας βρήκα,μόλις άρχισα στον Nicosia και ομολογώ πως είμαι αρκετά μπερδεμένος ακόμα.

Έχω ναυλώσει 2 Q400 που θα αρχίσουν από αύριο σε εσωτερικό,Κάιρο,Πάφο,Κων/πολη,Ρώμη.

Τα λέμε

Elliott-SXM

Hellinikon ατελείωτο cargo!!!

Γεια σε όλους.

Καλησπέρα και από εμένα.

Εκπληκτικό παιχνίδι που πρέπει να παίξει όποιος σχεδιάζει να κάνει από σουβλατζίδικο μέχρι πολυεθνική! :)

Προσωπικά έχω την ευκαιρία να παίζω στο home airport στην πραγματική ζωή οπότε μια χαρά.

Καλή διασκέδαση σε όλους.